1 grudnia 2017 r.- Światowy Dzień AIDS

Dodano: 29-11-2017

Państwowy  Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że jak co roku    1 grudnia 2017 roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane  jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia, przypinając do ubrania Czerwoną Kokardkę i zamieszczając ją na stronach internetowych Państwa Urzędów i portali społecznościowych. Akcja jest częścią kampanii „Mam czas rozmawiać”, realizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS która powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca rzetelne informacje o HIV i AIDS mamczasrozmawiac.aids.gov.pl .

HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne pracują przez cały rok, Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd .

W województwie podkarpackim punkt PKD działa w Budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16, pokój nr 10. Godziny otwarcia -sobota: 11.30-15.30 i środa: 15.15-18.15. Informacja telefoniczna pod numerem 513 652 351 w każdy wtorek w godz. 12.00 – 16.00 i w każdy czwartek w godz. 10.00 -14.00. oraz pod adresem e-mail: .

Z okazji Światowego Dnia AIDS Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łańcucie podejmuje działania edukacyjne skierowane do społeczności lokalnej.

W siedzibie tut. Stacji przy ul. Mickiewicza 6 w Łańcucie w dniu 1 grudnia br., w godz. 9.00-13.00 utworzony zostanie punkt informacyjno – edukacyjny, w ramach którego będzie można uzyskać informacje na temat profilaktyki HIV/AIDS, działania punktów bezpłatnego, anonimowego testowania w kierunku HIV/AIDS w Polsce, zapoznać się i odebrać materiały edukacyjne kampanii społecznej Krajowego Centrum ds. AIDS, pt. „Mam czas rozmawiać”.

Dla chętnych osób istnieje możliwość „przetestowania” alkogogli oraz narkogogli i wykonania pomiaru poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc aparatem smokerlyzer.

Dzisiaj jest: Czwartek, 25 Kwietnia 2024
Imieniny: Jarosława, Marka i Wiki