Aktualności

1 grudnia 2017 r.- Światowy Dzień AIDS

Dodano: 29-11-2017

Państwowy  Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że jak co roku    1 grudnia 2017 roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. 

          W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane  jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

     Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

      Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia, przypinając do ubrania Czerwoną Kokardkę i zamieszczając ją na stronach internetowych Państwa Urzędów i portali społecznościowych. Akcja jest częścią kampanii „Mam czas rozmawiać”, realizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS która powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca rzetelne informacje o HIV i AIDS mamczasrozmawiac.aids.gov.pl .

     HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne pracują przez cały rok, Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd .

W województwie podkarpackim punkt PKD działa w Budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16, pokój nr 10. Godziny otwarcia -sobota: 11.30-15.30 i środa: 15.15-18.15. Informacja telefoniczna pod numerem 513 652 351 w każdy wtorek w godz. 12.00 – 16.00 i w każdy czwartek w godz. 10.00 -14.00. oraz pod adresem e-mail: .

     Z okazji Światowego Dnia AIDS Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łańcucie podejmuje działania edukacyjne skierowane do społeczności lokalnej.

     W siedzibie tut. Stacji przy ul. Mickiewicza 6 w Łańcucie w dniu 1 grudnia br., w godz. 9.00-13.00 utworzony zostanie punkt informacyjno – edukacyjny, w ramach którego będzie można uzyskać informacje na temat profilaktyki HIV/AIDS, działania punktów bezpłatnego, anonimowego testowania w kierunku HIV/AIDS w Polsce, zapoznać się i odebrać materiały edukacyjne kampanii społecznej Krajowego Centrum ds. AIDS, pt. „Mam czas rozmawiać”.

      Dla chętnych osób istnieje możliwość „przetestowania” alkogogli oraz narkogogli i wykonania pomiaru poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc aparatem smokerlyzer.

 

Kalendarz

Listopad [2018]

Kalendarz z wydarzeniami
Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Informacje

Dzisiaj jest: Poniedziałek, 19 Listopada 2018
Godzina: 01:12:11
Imieniny: Elżbiety, Faustyny i Pawła

Newsletter