Aktualności

Bezpieczne wakacje 2017

Dodano: 30-06-2017

BEZPIECZNE  WAKACJE

         „Bezpieczne wakacje  to zespół propozycji, które mają ułatwić tegorocznym urlopowiczom bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Program ten określa warunki bezpiecznego spędzenia okresu wakacyjnego, niezależnie od miejsca i form wykorzystania czasu letniego.

 

BEZPIECZNA ULICA  BEZPIECZNY DOM

           Niezależnie od tego gdzie jedziesz, pamiętaj musisz mieć dokąd wrócić. Bezpieczeństwo twojego mieszkania to nie tylko system zabezpieczeń technicznych. Staraj się tak zaplanować swój urlop, by w każdej chwili na ulicy (korytarzu, klatce schodowej), na której mieszkasz był obecny chociaż jeden z twoich sąsiadów. Skorzystaj z doświadczeń krajów zachodnich. Program „Neighbourhood Watch”, to od dawna sprawdzona metoda samoobrony

  • Postaraj się uzgodnić termin wyjazdów wakacyjnych wspólnie ze swoimi najbliższymi sąsiadami. Ich obecność nie tylko odstraszy potencjalnego złodzieja, ale również może się przydać w razie nieoczekiwanej awarii w twoim domu.
  • Unikaj rozmów z nieznajomymi osobami, które wypytują Cię o termin powrotu nieobecnego sąsiada. Nie daj się zwieść. Zawsze pytaj o imię, nazwisko oraz cel wizyty. Rzekomy listonosz, akwizytor albo nigdy przedtem nie widziany daleki krewny rodziny, może okazać się złodziejem lub oszustem!
  • Zwracaj uwagę na nieznajome osoby, które często i bez powodu „kręcą się” w pobliżu mieszkania  Twojego lub Twoich sąsiadów. W podobny sposób traktuj niezapowiedziane wizyty kominiarzy, ekipy remontowe, itp. W ten sposób złodzieje mogą próbować ustalić codzienne zwyczaje domowników mieszkania, które chcą okraść. O swoich podejrzeniach powiadom niezwłocznie Policję.
  • Nie zostawiaj klucza pod wycieraczką i nie powierzaj go osobom obcym lub mało znanym!!!
  • Pamiętaj, aby poinformować osobę, której powierzasz opiekę nad mieszkaniem kiedy wrócisz i jak może się z Tobą skontaktować podczas wyjazdu. Staraj się regularnie telefonować do niej. Sprawdzaj czy nic się nie dzieje i czy nie potrzebuje pomocy.
  • Rozmawiaj ze swoim dzielnicowym i poinformuj go o swoich planach, ustaleniach, propozycjach w organizowaniu samoobrony sąsiedzkiej.
  • Słuchaj i staraj się stosować do porad Policji, Straży Pożarnej. Przekazuj te informacje swoim bliskim i sąsiadom.

Bezpieczny urlop,  bezpieczne wczasy

Długo oczekiwany wyjazd na wakacje to okazja do zasłużonego wypoczynku. Niestety, nie wszyscy będą chcieli sprawić, aby ten czas był dla Ciebie tylko i wyłącznie okresem zabaw i relaksu. Podczas letnich wypraw beztroski wczasowicz - turysta często staje się ofiarą przestępcy.

  • Unikaj samotnych wyjść w miejsca, w których nigdy przedtem nie byłeś i nie wiesz co Cię może tam spotkać.
  • Spacerując staraj się trzymać wszystkie wartościowe przedmioty należycie zabezpieczone przed złodziejem. Nie trzymaj portfela w widocznym miejscu. Nie noś torebki niedbale przerzuconej przez ramię.
  • Nie rozstawaj się ze swoją kartą kredytową. Wychodząc na zakupy, do restauracji staraj się pobrać potrzebną kwotę z bankomatu. Po skorzystaniu z karty, schowaj ją w taki sposób, aby nie stała się łatwym łupem złodzieja.
  • Zwiedzając uważaj na będących w pobliżu „pseudoturystów”. Każde zatłoczone miejsce może okazać się miejscem pracy  kieszonkowca. Pamiętaj! Okazja czyni złodzieja.
  • Kieszonkowcy zawsze tworzą „sztuczny tłok” i grasują w takich miejscach jak: dworce, przystanki autobusowe oraz ośrodki komunikacji miejskiej.
  • W czasie podróży pociągiem unikaj przygodnych znajomości i poczęstunków od nieznajomych współpasażerów. Staraj się podróżować w towarzystwie znanych Ci osób. Unikaj pustych przedziałów.
  • W okresie urlopowym wzrasta zagrożenie na drogach. Odnotowuje się wzrost wypadków drogowych, kolizji oraz kradzieży pojazdów. Najczęstszymi sposobami kradzieży są sposoby na tzw. „stłuczkę” lub „koło”. Nie zatrzymuj się w miejscach wyludnionych oraz gdy nie jesteś pewien intencji osób Cię zatrzymujących pod jakimkolwiek pozorem.
  • Czując znużenie w czasie prowadzenia pojazdu, zatrzymaj się i zrelaksuj. Staraj się jednak, aby postój miał zawsze miejsce na parkingach, zajazdach, wśród innych ludzi.
  • W czasie jazdy słuchaj radia, które jest Twoim przewodnikiem i sprzymierzeńcem bezpieczeństwa wszystkich podróżnych.
  • Prowadząc samochód bądź ostrożny przy zabieraniu autostopowiczów. Unikaj zatrzymywania się w miejscach wyludnionych i zabierania osób o podejrzanym wyglądzie. Nie zatrzymuj się, gdy nie jesteś pewien czy nic Ci nie grozi. Jeśli nie jesteś pewien, zatrzymując się zablokuj drzwi i nie wyłączaj silnika.
  • Jadąc za granicę sprawdź, czy firma z którą jedziesz organizowała wyjazdy w latach poprzednich. Spróbuj się skontaktować z osobami, które skorzystały z jej usług w zeszłym roku. Wiarygodność firmy gwarantuje Twoje bezpieczeństwo.
  • Przebywając w obcym kraju, staraj się mieć zawsze przy sobie numer telefonu albo adres osoby lub instytucji, u której przebywasz.

Bezpieczne kolonie,  bezpieczny obóz

            Bezpieczne wakacje to także i przede wszystkim czas wolny dla Twoich dzieci. Nie zapominaj, że również w czasie kiedy przebywają z dala od Ciebie mogą potrzebować Twojej pomocy.

  • Przed wyjazdem dziecka, sprawdź kto i gdzie organizuje jego pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje w to samo miejsce swoich dzieci w latach poprzednich.
  • Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
  • Przed wyjazdem Twojego dziecka autobusem, żądaj skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez funkcjonariuszy służby Ruchu Drogowego najbliższej jednostki Policji.
  • Wakacje Twojego dziecka w nieznanym Ci towarzystwie sprzyjają kontaktom z narkotykami, przedstawicielami sekt, prostytutkami oraz pedofilami. Ostrzegaj dziecko przed przygodnymi znajomościami.
  • Uczul swoje dziecko na zagrożenia jakie niosą ze sobą: kąpiel w miejscach niedozwolonych, zabawa zardzewiałymi przedmiotami znalezionymi w ziemi (mogą to być niewypały lub niewybuchy).
  • Przestrzegaj swoje dziecko przed kontaktami z dzikimi zwierzętami i z wałęsającymi się psami, które mogą roznosić wściekliznę. W razie kontaktu ze zwierzęciem zachowaj spokój, nie biegnij, nie próbuj go pogłaskać i nie patrz mu w oczy.
  • Jeżeli Twoje dziecko nigdzie nie jedzie, postaraj się zapewnić mu wypoczynek w jego rodzinnym mieście. Spróbuj skorzystać z zorganizowanych form opieki nad dziećmi w mieście podczas wakacji np.. „Wakacje w mieście”, „Lato w mieście”.

Pamiętaj, nie jesteś sam!

            Nad zapewnieniem bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny czuwa wiele instytucji, do których możesz zawsze zwrócić się z prośbą o pomoc. Nie obawiaj się skontaktować z nimi, w każdym przypadku, gdy nie jesteś pewien swojego bezpieczeństwa lub jakości oferowanych Ci usług. Korzystaj z wszelkich powszechnie dostępnych źródeł informacji o organizatorach wypoczynku (min.: Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Sanitarna). W razie stwierdzenia uchybień lub niesolidności wykupionych usług, nie zwlekaj z powiadomieniem podmiotów właściwych do ich kontroli. Dzięki Twojej pomocy być może ktoś inny uniknie przykrej niespodzianki.

 

Kalendarz

Kwiecień [2024]

Kalendarz z wydarzeniami
Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Informacje

Dzisiaj jest: Środa, 24 Kwietnia 2024
Godzina: 06:00:10
Imieniny: Bony, Horacji i Jerzego

Newsletter