Ogłoszenie w sprawie internetu szerokopasmowego

Dodano: 10-06-2016

W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi ofert w zakresie internetu szerokopasmowego, które są kierowane do mieszkańców gminy przez poszczególne przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, informujemy, iż oferty te są składane z własnej inicjatywy przez różne firmy. Gmina nie ma możliwości prawnych, by wpływać w wiążący sposób na kształt składanych Państwu ofert. Należy je zatem traktować jak wszelkie inne oferty na rynku np. telefoniczne, internetu radiowego, telewizyjne itd.

Urząd Gminy Białobrzegi już od dłuższego czasu czynił starania o zainteresowanie istniejących przedsiębiorstw telekomunikacyjnych świadczeniem tego typu usług na obszarze naszej gminy. Zdając sobie sprawę ze znaczenia jakie  dla rozwoju gminy ma dostęp do szerokopasmowego internetu, podjęliśmy szereg działań, aby ten dostęp dla mieszkańców zapewnić. W pierwszej kolejności skupiliśmy się na kwestiach związanych z dofinansowaniem ze środków UE tego typu inwestycji. Okazało się jednak, że w obecnej perspektywie budżetowej funduszy europejskich, całość obszaru Powiatu Łańcuckiego została wykluczona z zakresu tzw. „obszarów interwencji”. W związku z powyższym próbowaliśmy zainteresować przedsiębiorstwa telekomunikacyjne wejściem na nasz rynek bez wsparcia środków zewnętrznych. Początkowo dostaliśmy odpowiedź negatywną, motywowaną tym, że na zasadach czysto komercyjnych, tj. bez dofinansowania, świadczenie usług dostępu do szerokopasmowego internetu na terenie naszej gminy jest nieopłacalne. Jednak po jakimś czasie, jedna z firm telekomunikacyjnych zwróciła się do nas z informacją, że jest zainteresowana wejściem na obszar naszej gminy z tego typu usługami. Uzależniła to jednak od zbadania skali zainteresowania ze strony mieszkańców tego typu usługami. Firma ta zwróciła się więc o pomoc do sołtysów w tej sprawie, którzy dla dobra lokalnych społeczności, w których działają, bez pobierania wynagrodzenia, zebrali od mieszkańców ankiety przygotowane przez tą firmę. Wynik tego badania ankietowego wykazał dość duże zainteresowanie naszych mieszkańców usługami w zakresie dostępu do szerokopasmowego internetu. Okazało się, że to działanie uruchomiło kolejne oferty od innych firm, które do tej pory nie wykazywały żadnego zainteresowania dostarczaniem szerokopasmowego internetu na teren naszej gminy. W konsekwencji, w tej chwili mamy do czynienia z konkurencyjnymi działaniami różnych firm. Sytuacja, która wytworzyła się aktualnie, wydaje się być korzystna dla naszych mieszkańców, gdyż pozwala dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty zarówno pod względem technicznym, jak i cenowym. Wybór konkretnej oferty należy zatem w całości do Państwa, podobnie jak dzieje się to z innymi oferowanymi na rynku produktami, czy też usługami.

Z informacji, które do nas napływają, wynika, że aktualnie na niektórych odcinkach są prowadzone prace projektowe.

Marzec [2024]

Dzisiaj jest: Piątek, 29 Marca 2024