Program „MALUCH PLUS” 2017

Dodano: 30-11-2016

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białobrzegach informuje, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej działając na podstawie art. 62 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 poz. 157), ogłasza - w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH plus”, zwanego dalej „Programem” - konkurs „MALUCH plus” 2017.

W ramach konkursu można otrzymać dofinansowanie nawet do 80% kosztów projektu. Łącznie na Program przeznaczono w 2017 r. kwotę 151 000 000 zł.

Program skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w zależności od modułu. Nowością jest moduł 4, skierowany do podmiotów niegminnych, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki,  nie tylko – jak dotychczas – do funkcjonowania miejsc.

Program „MALUCH plus” realizowany jest w 2017 r. w jednej edycji złożonej z 4 modułów, w których są dofinansowywane, w formie dotacji celowej z budżetu państwa, działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów:

1. Moduł 1 (dla gmin) - utworzenie w 2017 r. nowych miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i zapewnienie ich funkcjonowania;
  2. Moduł 2:
  • dla gmin: zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 tworzonych przez gminy z udziałem programu „MALUCH”;
  • dla podmiotów niegminnych: zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 działających na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3;
  1. Moduł 3 (dla uczelni i współpracujących z uczelniami podmiotów) - utworzenie w 2017 r. nowych miejsc w instytucjach opieki i zapewnienie funkcjonowania nowych miejsc opieki nad dziećmi studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnię lub wykonujących zadania na rzecz uczelni na podstawie umów cywilno-prawnych;
  2. Moduł 4 (dla podmiotów niegminnych) - utworzenie w 2017 r. nowych miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i zapewnienie ich funkcjonowania.

Dofinansowanie dotyczy zadań realizowanych w 2017 r.

Po zebraniu od wojewodów informacji o ofertach zakwalifikowanych do Programu oraz zbiorczym zapotrzebowaniu, Minister podejmie decyzję co do zakresu (wyboru modułu lub modułów), sposobu i kwot dofinansowania.

Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości:

1. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poświęconej opiece nad dziećmi w wieku do lat 3: www.zlobki.mpips.gov.pl
  2. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.mrpips.gov.pl
    - w terminie do dnia 30 stycznia 2017 r. dla wszystkich modułów:
  • dla modułu 1 – podział dotacji na gminy;
  • dla modułu 2 – podział dotacji zbiorczo dla województw,
  • dla modułu 3 – podział dotacji zbiorczo dla województw,
  • dla modułu 4 – podział dotacji według gmin.

Podmioty zobowiązują się do utrzymania funkcjonowania objętych dofinansowaniem miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 przez minimalny okres funkcjonowania miejsc dofinansowanych z Programu, wynoszący - przy dotacji do tworzenia miejsc - 5 lat od daty zakończenia zadania objętego dofinansowaniem.

Szczegółowe zasady konkursu zawiera Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH plus” 2017”.

Oferty należy składać w formie papierowej lub w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, wyłącznie na formularzach stanowiących załączniki do ogłoszenia o Konkursie, zgodnie z modułem.

Oferty w formie elektronicznej złożone za pośrednictwem platformy ePUAP, z wykorzystaniem profilu zaufanego albo za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym należy przesłać na konto urzędu wojewódzkiego:

• adres elektronicznej skrzynki podawczej: /PUWRzeszow/SkrytkaESP
  • /PUWRzeszow/skrytka, wpisując w temacie odpowiednio:
  1. Dla modułu 1:
    „Oferta MALUCH plus 2017 – moduł 1 – nazwa_gminy_której_ dotyczy_oferta”;
  2. Dla modułu 2:
  • w przypadku gmin: „Oferta MALUCH plus 2017 – moduł 2 – nazwa_gminy_której_ dotyczy_oferta”;
  • w przypadku podmiotów niegminnych: „Oferta MALUCH plus 2017 – moduł 2 – nazwa_gminy – skrócona_nazwa_ podmiotu_którego_ dotyczy_oferta”;
  • w przypadku uczelni i podmiotów współpracujących z uczelniami: „Oferta MALUCH plus 2017 – moduł 2 – nazwa_gminy – skrócona_nazwa_uczelni”, a w przypadku podmiotu współpracującego, z dodaniem skróconej_nazwy_ podmiotu _współpracującego”.
  1. Dla modułu 3:
    „Oferta MALUCH plus 2017 – moduł 3 – nazwa_gminy – skrócona_nazwa_uczelni”, a w przypadku podmiotu współpracującego, z dodaniem skróconej_nazwy_ podmiotu_współpracującego”.
  2. Dla modułu 4:
    „Oferta MALUCH plus 2017 – moduł 4 – nazwa_gminy – skrócona_nazwa_ podmiotu_którego_ dotyczy_oferta”.

Formularz oferty musi spełniać wymagania formalne, m.in. musi być złożony w terminie, wypełniony prawidłowo i kompletnie. Do oferty należy dołączyć wymagane załączniki.

Oferty w formie papierowej można składać osobiście w sekretariacie Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie ul. Grunwaldzka 15, pokój 320 lub nadsyłać pocztą na adres: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów z dopiskiem na kopercie „Oferta na konkurs MALUCH plus 2017” .

Terminy składania ofert:

• moduł 1 – do dnia 16 grudnia 2016 r.;