Aktualności

„ Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”- 21 listopad 2019 roku

Dodano: 21-11-2019

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że wzorem lat ubiegłych w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on na 21 listopada 2019 roku.

     Pomysł akcji narodziła się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

    Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat, w Polsce akcja ta jest prowadzona od początku lat 90-tych Przez Fundację „Promocja Zdrowia”. Historycznie jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w naszym kraju.

    Na początku lat 90- tych palenie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku- w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może przez wiele lat nie odczuwać skutków palenia.

    Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób. Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku , by dojść do siebie, a dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

  W ciągu ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e- papierosy, szczególnie popularne wśród młodzieży.

Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) liczba nastolatków przyznających się do palenia e- papierosów w ciągu ostatniego miesiąca tylko pomiędzy 2017 a 2018 rokiem wzrosła aż o 36 procent.

Nadal więc potrzebne są działania prowadzące do ograniczenia palenia tytoniu- przede wszystkim działania edukacyjno –informacyjne. Szczególnie ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, aby wyeliminować lub opóźnić proces inicjacji tytoniowej, ponieważ jak wskazują przeprowadzone badania nałogowi palacze najczęściej zaczynają palić codziennie w wieku 15-19 lat.

 Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożeni zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy ( e- papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

Poniżej przekazujemy link do informacji na ten temat:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja/

Kalendarz

Czerwiec [2020]

Kalendarz z wydarzeniami
Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Informacje

Dzisiaj jest: Piątek, 5 Czerwca 2020
Godzina: 09:58:00
Imieniny: Bonifacego, Kiry i Waltera

Newsletter