Trasa rowerowa

Białobrzeska Trasa Rowerowa liczy około 15 km przebiega przez teren gminy Białobrzegi, Żołynia i Grodzisko Dolne.

Oznakowana jest znakami w kształcie prostokąta zamontowanymi na palach drenianych wzdłuż trasy. Na beżowym tle wygrawerowany jest brązowy symbol roweru, ponadto kierunek jazdy określają strzałki na prostokątnych tabliczkach, więc zgubić się trudno.  Aby dojechać do trasy należy należy kierować się w centrum Białobrzeg na północ w kierunku Żołyni.

Przejeżdżając przez Wisłok dojeżdżamy do skrzyżowania w Białobrzegach, gdzie rozpoczyna się pętla Białobrzeskiej Trasy Rowerowej oraz pierwsze jej oznakowanie. Jadąc drogą w kierunku Żołyni po lewej stronie mijamy pomnik przyrody rozłożystą sosnę, pod którą według miejscowych podań odpoczywał Jan III Sobieski wracając po odsieczy wiedeńkiej. Na następną tablicę informacyjną prezentującą ścieżkę rowerową trafiamy w Żołyni Dolnej, w miejscu tym trasa skręca w prawo piaszczystą drogą wjeżdżamy do lasu, po dojechaniu do skrzyżowania linii leśnych mijamy kaplicę św. Huberta - patrona myśliwych, wzniesioną przez żołyńskie koło łowieckie "Kuropatwa".

Jadąc dalej w pobliżu następnego rozstaju leśnych dróg znajduje się leśna droga krzyżowa, 14 rzeźbionych stacji (niewidoczna ze ścieżki należy zjechać w drogę w prawo gdzie po ok. 30 - 50 m z lewej strony można zauważyć na sosnach kapliczki). Wracając na trasę po drodze mijamy kolejne przydrożne kapliczki, docieramy do drogi asfaltowej gdzie skręcamy w prawo. Następnie przejeżdżamy przez Zmysłówkę i Opaleniska gdzie można spotkać enklawy starej zabudowy. Dalej wśród ostatnich zabudowań zjeżdżamy w prawo w drogę, która prowadzi w kierunku lasu. Przemierzając leśny trakt dojeżdżamy do śródleśnej kaplicy znajdującej się w okolicach Bud Łańcuckich.

Kolejną atrakcją są stawy rybne w Korniaktowie - siedlisko czapli siwej. Na jednym ze stawów znajduje się pokaźnych rozmiarów wyspa. Przed finałem naszej wyprawy w Białobrzegach na niewielkim pagórku po lewej stronie spotykamy XIX w. murowany dwór z parkiem.

 

Kalendarz

Lipiec [2024]

Kalendarz z wydarzeniami
Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Informacje

Dzisiaj jest: Wtorek, 16 Lipca 2024
Godzina: 11:12:33
Imieniny: Eustachego, Mariki i Mirelli

Newsletter