Aktualności

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków- obowiązkowe deklaracje

Dodano: 14-01-2022

Już 1 lipca rozpoczyna się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Stworzenie centralnej bazy (CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Każdy budynek, który posiada zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe.

Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw. W przypadku mieszkania w bloku to zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Deklarację można złożyć w prosty sposób przez Internet, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że posiada się Profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód. W tym celu należy wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl, nacisnąć -> złóż deklarację

Osoby, które nie mogą skorzystać z tej formy składania deklaracji, mają możliwość złożenia jej w formie papierowej w Urzędzie Gminy Białobrzegi, 37-114 Białobrzegi 4.

Formularze deklaracji można pobrać pod adresem: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/ Formularze deklaracji będą także dostępne w Urzędzie Gminy w Białobrzegach.

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych w całej Polsce. Przepisy zakładają 12-miesięczny termin na złożenie deklaracji CEEB dla budynków już istniejących - licząc od 1 lipca, oraz 14-dniowy dla nowo powstałych.

Więcej na temat CEEB można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq oraz na stronie www.zone.gunb.gov.pl

Link do filmu dot. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz możliwości składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.: https://youtu.be/ZzRuaq3l4Nk

Wzory deklaracji:

  1. Dla budynków mieszkalnych - formularz A
  2. Dla budynków niemieszkalnych - formularz B

Kalendarz

Sierpień [2022]

Kalendarz z wydarzeniami
Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek Poniedziałek
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Informacje

Dzisiaj jest: Poniedziałek, 8 Sierpnia 2022
Godzina: 12:22:17
Imieniny: Izy, Rajmunda i Seweryna

Newsletter