OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI PSÓW

Dodano: 28-11-2023

W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi psów, które bez żadnego nadzoru wałęsają się po terenie Gminy Białobrzegi, powodując zagrożenie dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci przypominamy o obowiązkach, jakie nakłada prawo na właścicieli zwierząt domowych (w tym właścicieli psów).

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, a uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry. Ponadto, zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku.

Zgodnie z §14 uchwały Nr XIV/87/2019 Rady Gminy Białobrzegi z dnia 29 listopada 2019 r. z późniejszymi zmianami w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Białobrzegi osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie utrzymywanych zwierząt, zapewniając w szczególności:

1)      stały, skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi uniemożliwiający powodowanie przez nich jakichkolwiek zagrożeń dla otoczenia,

2)       usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę na terenach przeznaczonych do użytku wspólnego; nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów – przewodników.

Zwolnienie psa ze smyczy, ale z nałożonym kagańcem, jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy posiadacz psa ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem.

Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone również na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii! Żeby jej uniknąć, często wystarczy odpowiednie zabezpieczenie terenu nieruchomości przed wydostaniem się psa poza jej obręb.

Maj [2024]

Dzisiaj jest: Wtorek, 7 Maja 2024