Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” - edycja 2024

Dodano: 23-08-2023

Uprzejmie informujemy, iż Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy  ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, którego adresatami są następujące osoby:

1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji
    i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100 z późn.zm.).

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta w:

1. wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
  2. wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
  3. wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
  4. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
  5. wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Treść Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:

Gmina Białobrzegi zamierza aplikować o wsparcie finansowe na świadczenia usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością

Osoby zainteresowane udziałem w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, proszone są o złożenie „Karty zgłoszenia do programu”  stanowiącej załącznik nr 7 do programu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Białobrzegi 4A pokój nr 15 lub przesłanie zeskanowanych dokumentów na adres w terminie do 1 września 2023 roku.

W razie potrzeby prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białobrzegach – tel. 796 592 781.

Maj [2024]

Dzisiaj jest: Sobota, 4 Maja 2024