Program badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Powiatu Łańcuckiego

Dodano: 22-02-2021

„Centrum Medyczne w Łańcucie” Sp. z o.o. realizuje projekt „Program badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Powiatu Łańcuckiego”.

W ramach projektu oferujemy:

1. Bezpłatne badanie kolonoskopowe w znieczuleniu ogólnym oraz preparat pomagający przygotować się do badania dla 810 osób spełniających określone kryteria.
  2. Udział w spotkaniach edukacyjnych poświęconych profilaktyce raka jelita grubego.

Bezpłatna kolonoskopia skierowana jest do mieszkańców powiatu łańcuckiego - osób bez objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały wykonywanej kolonoskopii i są w wieku:

• 50 – 65 lat - niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • 40 – 49 lat - pod warunkiem, że posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego  (weryfikacja na podstawie oświadczenia)
  • 25 – 49 lat - pod warunkiem, że należą do rodzin z zespołem Lyncha (wymagane zaświadczenie z poradni genetycznej)

Osoby spełniające podstawowe kryteria, chęć przystąpienia do badania zgłaszają poprzez wypełnienie Formularza zgłoszeniowego. Formularze dostępne są na stronie internetowej Centrum Medycznego w zakładce Kolonoskopia, a także w Pracowni Kolonoskopii i w Biurze Projektu (budynek Administracji, pokój nr 27).

Formularz wraz z  Oświadczeniem Uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych  dostarczyć  można:

• osobiście (do Biura Projektu lub Pracowni Kolonoskopii),
  • listownie (Biuro Projektów Unijnych „Centrum Medyczne w Łańcucie” Sp. z o.o. ul. Paderewskiego 5),
  • e-mailowo za pośrednictwem adresu kolonoskopia@cm-lancut.pl.

Celem głównym projektu jest wzrost świadomości konieczności uczestnictwa w programie zdrowotnym, zwiększającym wykrywanie przypadków raka jelita grubego we wczesnych stadiach rozwoju i leczeniu zmierzającym do utrzymaniu aktywności zawodowej mieszkańców powiatu łańcuckiego.

Projekt przyczyni się również do:

-  zwiększenie odsetka raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania,

-  zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć),

- obniżenia zachorowalności na raka jelita grubego,

- obniżenie umieralności na raka jelita grubego,

- obniżenie kosztów leczenia raka jelita grubego,

- obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania  i dzięki usuwaniu  stanów przedrakowych – polipów)

Całkowity koszt projektu wynosi 890 575 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 756 988,75 zł otrzymano w ramach Osi  VII  Regionalny rynek pracy Działania 7.6 Programy profilaktyczne i zdrowotne w regionie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Projekt realizowany jest do 31.12.2022 r. lub do wyczerpania limitu miejsc.

Dzisiaj jest: Piątek, 19 Kwietnia 2024
Imieniny: Alfa, Leonii i Tytusa