ZAKAZ PALENIA ODPADÓW W PIECACH I KOTŁOWNIACH DOMOWYCH

Dodano: 11-08-2021

ZAKAZ PALENIA ODPADÓW W PIECACH I KOTŁOWNIACH DOMOWYCH

Wójt Gminy Białobrzegi przypomina wszystkim mieszkańcom Gminy, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

Spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Zgodnie z ustawą o odpadach spalanie odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami jest zagrożone karą aresztu lub grzywny.

Zgodnie z  Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Białobrzegi, odpady należy gromadzić w odpowiednich pojemnikach oraz workach na surowce wtórne. Ponadto mieszkańcy gminy mają do dyspozycji Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Giedlarowej, gdzie można bezpłatnie oddać następujące frakcje odpadów: opakowania ze szkła, opakowania z papieru i tektury, opakowania z tworzyw sztucznych, drewno, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, odpady zielone, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, szkło okienne, gruz budowlany, popiół i żużel paleniskowy, drewno zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, przeterminowane leki, farby, opakowania po farbach i substancjach niebezpiecznych, oleje przepracowane, opakowania wielomateriałowe. PSZOK w Giedlarowej czynny jest w dni powszednie od wtorku do piątku w godz. 12.00 do 16.00 oraz w sobotę od 9.00 do 13.00. W PSZOK należy okazać się dokumentem potwierdzającym zamieszkanie na terenie gminy Białobrzegi.

Domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę spalania  i w rezultacie wytwarzają trujące substancje gazowe, m.in. tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór,  rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. itp.  Omawiane substancje uszkadzają płuca, drażnią drogi oddechowe a także powodują wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie
i nowotwory.

Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina a w konsekwencji także do pożaru budynku albo zaczadzenia.

Spalając odpady w piecach trujemy siebie, swoich najbliższych, sąsiadów, zwierzęta domowe powietrze, wodę i glebę a więc zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy.

Wójt Gminy Białobrzegi

mgr inż. Franciszek Masłoń