Ferie Zimowe 2024

Dodano: 29-01-2024

BEZPIECZNE FERIE 2024

Czas wypoczynku zimowego w województwie podkarpackim przypada na okres od 29 stycznia do 11 lutego 2024 roku.

Ferie zimowe są okresem wyczekiwanego przez każde dziecko relaksu i wypoczynku. Jednak, każdy wyjazd zarówno krajowy jak i zagraniczny łączy się z

zagrożeniami zdrowotnymi. Natomiast gwarancją udanego wypoczynku jest przede wszystkim umiejętność zatroszczenia się o zdrowie własne i najbliższych.

W każdym miejscu należy pamiętać o bezpieczeństwie wypoczywających. W dużej mierze zależy ono od przedstawionej dzieciom i młodzieży atrakcyjnej oferty wypoczynku oraz wzmożenia opieki nad uczniami, zarówno tymi przebywającymi na zorganizowanych wyjazdach, jak i pozostającymi w miejscu zamieszkania.

Rady dla dzieci:

• Jeżeli na czas ferii pozostaniecie w domach, wykorzystajcie ten czas mądrze i przyjemnie, sprawdźcie, jakie atrakcje przygotowało Wasze miasto czy miejscowość.
  • „Zima w mieście” nie musi oznaczać wielu godzin spędzonych przed komputerem.
  • Poczytajcie książkę, namówcie rodziców na wspólny spacer albo zaproście przyjaciół na wieczór gier planszowych.
  • Nie bójcie się alarmować dorosłych – rodziców, opiekunów czy wychowawców – jeśli tylko wydarzy się coś, co Was zaniepokoi. Jest to wyraz dojrzałości i troski o drugiego człowieka.
  • Przebywajcie, jak najczęściej na świeżym powietrzu, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.
  • Pamiętajcie o zdrowym odżywianiu.
  • Nie zapominajcie o podstawowych zasadach higieny.
  • Ubierajcie się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
  • Nie zjeżdżajcie na sankach w pobliżu dróg oraz zbiorników wodnych.
  • W czasie zjeżdżania zachowajcie bezpieczną odległość między sankami.
  • Nie doczepiajcie sanek do samochodu.
  • Nie rzucajcie śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
  • Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
  • Bądźcie widoczni na drodze.
  • Unikajcie kontaktu z osobami chorymi, a w przypadku wystąpienia objawów choroby zgłoście się do lekarza.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na stokach narciarskich!

• Przestrzegaj zasad korzystania z urządzeń i tras narciarskich.
  • Zanim skorzystasz z wyciągu, kolei czy gondoli poznaj zasady bezpiecznego wsiadania i wysiadania z urządzeń.
  • Zjeżdżaj z szybkością odpowiednią do Twoich umiejętności.
  • Na stoku podchodzimy z boku trasy, aby nie przeszkodzić i nie spowodować kolizji lub wypadku.
  • W czasie zjeżdżania z górki należy zachować bezpieczną odległość między przebywającymi na stoku ludźmi.
  • Zjeżdżaj z góry tak, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed Tobą.
  • Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.
  • Respektuj znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych.
  • Nie wjeżdżaj na trasy zamknięte.
  • Zakładaj kask.

Rady dla rodziców:

• Należy wnikliwie zapoznać się z ofertą organizatora- rejestracja w kuratorium oświaty, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej.
  • Należy przekazać organizatorowi ważne informacje dotyczące dziecka: przyjmowane leki, alergie, uczulenia itp.
  • Należy dokładnie wypełnić kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku - dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe do rodziców lub opiekunów.
  • Problemy związane z sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci i młodzieży w miejscu wypoczynku należy zgłaszać do właściwych terenowo stacji sanitarno – epidemiologicznych.
  • Szczegółowe dane dotyczące organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie  www.wypoczynek.mein.gov.pl .

Maj [2024]

Dzisiaj jest: Piątek, 3 Maja 2024